السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاَْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ [اَبَداً] ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ .
نويسندگان
حرم و بارگاه ائمه معصومين(ع)عکس شهداءپايگاه شهيدرجائي

/>
عکسهاي خودراجهت منتشر نمودن برايمان ايميل نمائيد

به بهانه روز جهانی صنایع دستی :

مارکوپولو توتیا و آئینه کوهبنان را به عنوان هدیه برای ملکه چین برد.

مارکوپولو جهانگرد پر آوازه ایتالیایی وقتی به کوهبنان آمد توتیا و آئینه این شهر را به عنوان  بهترین هدیه سفر خود برای ملکه چین برد و از این طریق کوهبنان را به دنیا معرفی نمود.


به نام خدا

  در گذشته های نه چنان دور در گوشه و کنار کوهبنان، این دیار کهن کارگاه های کوچکی ایجاد گشته بود و از این مکان ها صدای خوش افرادی به گوش می رسید که نقش قالی را با صفای جان زمزمه می کردند واین نوای دلنشین فضای آن جا را پر از صفا و صمیمیت می کرد.

مردان و زنان سخت کوشی که بعد از نماز صبح به پا خاسته و تا اذان شب تار و پودها را در کنا رهم گذاشته و نقش ونگاری جاودانه می آفریدند.

اما امروزبا پیشرفت علم وتکنولوژی و واردات بی رویه ی برخی کالاها و روی آوردن مردم به تجملات چراغ بسیاری از این مکان ها خاموش گشته، به گونه ای که دیگر کارگاهی را نمی یابی که چند نفر را در دل خود جای داده یا دار قالی در آن بر پا باشد.

 کوهبنان بام فرهنگی استان کرمان :سرزمینی که روزگاری محل صادرات انواع قالی، گلیم وجاجیم بوده امروزبه عنوان یکی از وارد کنندگان فرش یزد و کاشان روزگار خود را سپری می کند.

چه زیبا بود کارگاه های تولید سفره، سرمه و توتیای محلی، سفیداب، کرباس، گیوه، کلاه نمدی ، انواع ترشی و غذاهای سنتی وهمچنین کارگاه های آهنگری، پته دوزی، گلدوزی، کاربافی و پارچه بافی و......کوهبنان واقعا یادش بخیر باد.

اما دریغ که امروز تمام این هنرها به فراموشی سپرده شده و حتی دیگر صدای چرخ نخ ریسی پیرزن مهربان شهرمان هم از بازارچه شنیده نمی شود و تمام بازار تولید صنایع دستی کوهبنان در استانه نابودی و فراموشی است.

روزگاری مارکوپولو آن جهانگرد پر آوازه ایتالیایی وقتی به کوهبنان آمد توتیا و آئینه را که جزء صنایع تولیدی این شهربود به عنوان هدیه برای ملکه چین برد و از این طریق کوهبنان را به دنیا معرفی نمود.

این سیاح و جهانگرد معروف از کوهبنان به عنوان مرکز بزرگ تولید صنایع دستی یاد می کرد اما افسوس امروزدرب بسیاری از کارگاه های تولیدی بسته شده و فقط میتوان گاه گاهی آهنگ زیبای پتک و نوای خوش آهنگر سخت کوش این دیار را با گوش جان و دل  شنید.

فرزانه سادات کوهبنانی نژاد

[ دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٧:۳٩ ‎ق.ظ ] [ روح الامینی ]

درباره وبلاگ

شماره پیامک اختصاصی:30006132242000 شماره حساب بانک ملی:0105364580007 ایمیل:seved167@yahoo.com
موضوعات
آرشيو مطالب
ديگرامکانات وب
قران مجيد-آنلاين
قرآن آنلاین
مسجدجامع کوهبنان/
نوا