السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاَْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ [اَبَداً] ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ .
نويسندگان
حرم و بارگاه ائمه معصومين(ع)عکس شهداءپايگاه شهيدرجائي

/>
عکسهاي خودراجهت منتشر نمودن برايمان ايميل نمائيد

به نام خدا

همزمان با سالروز شهادت حمزه سید الشهدا با حضور جمعی از جوانان کوهبنانی مراسمی با حضور حجت السلام و المسلمین شیح احمد ابراهیمی در مسجد جامع کوهبنان برگزار گردید .

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام ابراهیمی ضمن تسلیت شهادت حضرت حمزه  به گوشه ای از زندگی حمزه سید الشهدا و جنگ های پیامبر عظیم الشان اسلام اشاره کرد و افزود حمزه عموى پیامبر گرامى اسلام بود که تقریبا دو سال پیش از ولادت رسول خدا (ص) دیده ‏به جهان گشود و   در میان جوانان قریش درشجاعت ، دلاورى  و جنگ جویی مشهور و سرامد بود به گونه ای که سلحشورى و توان رزمى وى همزمان با آغاز دوره جوانى نمودار شد لذا ایشان به عنوان قهرمانی شکست ناپذیر در بین مردم از محبوبیت و احترام خاصی برخوردار بود .


وی ادامه داد با توجه به اخلاص وبزرگواری  حمزه ایشان  از محبوب ترین شخصیت‌هایی است که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بیشترین محبت و علاقه را به وی  ابرازمی داشت و پیوسته فضیلت‌های ایشان را برای همگان اعلام  میکرد لذا مردم هم به پاس احترام پیامبر به این شخصیت برای وی احترام خاصی می گذاشتند این جا بود که وی محبوب قلب ها شد و در فرصت کوتاهی دلهای بسیاری از مومنین را به خود اختصاص داد .

این خطیب توانا تصریح کرد در سال سوم هجری غزوه احد اتفاق افتادو علت وقوع  این جنگ این بود که قریش در جنگ بدر شکست سختی از مسلمانان خورده بودند لذا ابوسفیان و عده ای که اقوام انان در بدر کشته شده بوند دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند با پیامبر بجنگند و انتقام  کشته شدگان خود را بگیرند لذا  با زر و زیور همچنین مکر و حیله فراوان لشکر  بزرگی تجهیز و در نزدیکی مدینه کنار کوه احد خیمه زدند این جا بود که جنگ سختی بین مسلمانان و کفار  در گرفت و مسلمانان تعداد زیادی از سپاه دشمن را به هلاکت رساندند و دشمن مجبور به عقب نشینی شد  اما گروهی از لشکر پیامبر  به  خیال این که جنگ تمام شده فرصت را غنیمت شمردند و  مشغول جمع کردن غنایم شدند و گروهی که مسئولیت حراست از تنگه حساس در کوه احد را بر عهده داشتند به طمع جمع آوری غنایم سخن پیامبر را که تاکید بسیار در حفظ این منطقه داشتند را نادیده گرفتند و تنگه را رها کردند و مشغول جمع کردن غنائم و ادوات جنگی شدند لذا                                  
سپاه دشمن از فرصت پیش امده بهره جست  کوه احد را دور زد و از همان تنگه بر مسلمانان وارد شد. جنگ دوباره آغاز شد. و چون مسلمانان غافلگیر شده بودند متحمل خسارت زیادی شدند.

وی ابراز داشت  در این جنگ پیشانی و دندان مبارک پیامبر شکست و شایع شد که رسول خدا کشته  شده پس عده ای از سپاه پیامبر  با شنیدن این خبردست از جنگ کشیدند و عقب نشینی کردند و کار را تمام شده تلقی کردند.
در این جنگ حمزه عموی پیامبر که همواره یار و پشتیبان ایشان بود به شهادت رسید. پس از جنگ هند  بر جنازه حمزه حاضر شد سینه او را درید و خواست جگر او را بخورد . تکه ای بر دهان گذاشت امام نتوانست ببلعد و بیرون انداخت بعد از آن حمزه عموی پیامبرتوسط ایشان  لقب سید الشهدا گرفت.

 

نامجو کوهبنانی ---خبرنگار شهرستان کوهبنان

[ یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۸:٥٢ ‎ق.ظ ] [ روح الامینی ]

درباره وبلاگ

شماره پیامک اختصاصی:30006132242000 شماره حساب بانک ملی:0105364580007 ایمیل:seved167@yahoo.com
موضوعات
آرشيو مطالب
ديگرامکانات وب
قران مجيد-آنلاين
قرآن آنلاین
مسجدجامع کوهبنان/
نوا