مراسم تاسوعای حسینی

لازم به ذکر است در روزهای تاسوعا و عاشورا یکی از جلوه های خاص عزاداری حضور هیئت یا عباسی است که با پوشیدن کفن در حالی که سربندیا حسین ویا ابو الفضل و بر پیشانی خود بسته اند نوحه هایی در وصف آقا           قمر بنی هاشم می خوانند وشور و حال خاصی به مراسم عزاداری می بخشند .
 همچنین در روزهای تاسوعا و عاشورا هیئت های عزاداری سنتی و جوش زنی که متعلق به محله انصار کوهبنان (تکیه شهید روح الامینی و مسجد جامع کوهبنان ) ، بخش طغرالجرد ، دهستان خرمدشت و روستای کهن هستند در مراسم حضوری فعال و گسترده دارند علاوه بر این ها مراسم تعزیه خوانی در کوهبنان در روزهای تاسوعا و عاشورا از رونق خاصی برخوردار است .
توزیع حلیم  و آش حسینی و شله زرد در مسیر کاروان های عزداری  از جمله کارهایی است که مردم کوهبنان معتقد ند که باید برای شادی روح اموات و شهدای خود انجام دهند .
 .....................................................................................................................................
در حاشیه مراسم تاسوعای حسینی حجت الاسلام و المسلمین عباس جعفری در گفتگو با خبر نگار شهرستان ضمن تسلیت ایام سوگواری و عزاداری سرور و سالار شهیدان گفت : ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر ، فداکاری و حماسه است که قیام امام حسین ( ع ) تمام این صفات را در بر داشت و زمینه را برای از بین بردن خرافات وشکست طاغوت ها رقم زد .
وی گفت : تاسوعا یاد آور شجاعت ها و از خود گذشتگی قمر بنی هاشم است که جنگ آوری ، شجاعت ، فروتنی ، ایمان و بصیرت ، ولایت پذیری ، اخلاص ، شهادت طلبی  و.......... از مهمترین ویژگی های علمدار کربلاست که به طور قطع مهمترین و اصلی ترین فضیلت ایشان ولایت پذیری است .
 امام جمعه کوهبنان گفت : از مهمترین فضیلت های برجسته ابو الفضل العباس ( ع ) اخلاص ایشان است که باعث شد این سردار بزرگ عاشورا همه ی هستی اش را در روز عاشورا در سرزمین کربلا در راه ولایت در طبق اخلاص نهد در حالیکه با بصیرت کافی راه راست و درست را تشخیص داده بود .
وی گفت : یکی از ویژگی های بزرگ مردم ولایتمدار و عارف پرور کوهبنان اینست که در روز تاسوعا به یاد فداکاری های آقا ابالفضل العباس ( ع ) با حضور در امام زاده سلیمانشاه با شهیدان سر افراز تجدید عهد و پیمان            می کنند که راه شهیدان کربلا را دنبال کنند و لحظه ای از خط ولایت و رهبری فاصله نگیرند .
لازم به ذکر است در مراسم تاسوعای حسینی فرماندار ،امام جمعه ،نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان درمجلس شورای اسلامی ،فرماندهان نظامی و انتظامی ،ائمه جماعت مساجد و مدارس و..........حضور داشتند .
نامجو کوهبنانی –خبرنگار شهرستان
/ 0 نظر / 19 بازدید