مراسم یادواره شهدا شهرستان کوهبنان

قبل از برگزاری این مراسم جمع کثیری از مردم ، دسته جات و هیأت عزاداری با حضور در حرم مطهر شهدای گمنام ضمن گرامیداشت یادو خاطره این بزرگواران بار دیگر بر دفاع از آرمان های بلند و مقدس انقلاب و حضرت امام ( ره) و شهیدان بزرگوار تاکید نمودند و با تجدید عهد و پیمان با  مقام معظم رهبری حمایت قاطع خود را ازمعظم له ابراز داشتند  سپس بصورت هیئت عزاداری
......................................................
در ابتدای این مراسم پس از اجرای پخش کلیپ از شهدا و مداحی  خطیب توانا حجت الاسلام و المسلمین عسکری ضمن عرض تسلیت  به مناسبت سالروز شهادت صدیقه کبری فاطمه زهرا ( س) و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام وشهیدان همیشه جاوید گفت :استقرار  دین مبین اسلام و هدف اصلی  ازبعثت تمامی انبیا تربیت انسان است تا انسانیت را به سر منزل مقصود برسانند .
وی ادامه داد : در قرآن قصص و داستان های انبیا و پیشینیان فراوانی آمده است با این که کتاب قرآن کتابی جامع است و کتاب تاریخ نیست اما برای این که در تربیت انسان اثر دارد تاریخ انبیا و انسان های موفق و شکست خورده را بیان نموده  که داستان حضرت یوسف ( ع ) از جمله انهاست که با رعایت تقوای الهی          عزیز مصر شد .
حجت الاسلام و المسلمین عسکری خاطر نشان کرد : بیان این داستان ها در قران در حقیقت هدایت و رحمت است و بیان داستان هایی نظیر فرعون ، قوم عاد ، ثمود و نوح همچنین ماجرای قوم لوط بیانگر این واقعیت است که این اتفاقات برای گذشتگان نبوده بلکه خداوند امروز هم در کمین ستمگران است لذا اگر کسی راه خدا را نرود حتی اگر در اوج عزت و افتخار هم باشد باز به ذلت و خواری خواهد افتاد .
وی در ادامه تصریح کرد : خداوند در قرآن 15 مرتبه انسان را بر خواندن تاریخ تشویق نموده تا سرانجام کسانی که راه غیر الهی را در پیش گرفته اند نظاره گر باشد و عبرت بگیرد .
ایشان اشاره کرد : قرآن کتاب آیین دوست یابی نیست اما از آنجا که دوستان در تربیت انسان نقش موثری دارند در مورد دوستان صحبت می کند روزی که انسان انگشتان  خود را می گزد که ای کاش با فلانی رفاقت و دوستی نکرده بودم اینجاست که خداوند تأکید می کند با انبیا ، شهدا ، صلحا و صدیقین باشیم و از فجار و ستمگران فاصله بگیریم .
استاد حوزه و دانشگاه توصیه کرد : قرآن کتاب آیین همسر داری نیست اما از آنجا که همسران در رشد ، تعالی و تربیت یکدیگر اثر دارند خداوند در قرآن آیین همسر داری و همسر یابی را بیان می دارد .
وی  ابراز داشت : قرآن کتاب تغذیه نیست اما از انجا که غذا در سرنوشت انسان و تربیت او نقش بسزایی دارد قرآن می گوید غذای حلال بخورید و از غذاهای حرامی مانند مردار ، خون و خوک فاصله بگیرید چون انسان را بی عفت و پوست کلفت بار می آورد .
حجت الااسلام و المسلمین عسکری تصریح کرد : در کشورهای اروپایی چون خوردن غذای حرام رایج است بی بند و باری وجود دارد و اگر در روز عاشورا گروهی با  شمشیرو نیزه امام حسین ( ع ) و یارانش را به شهادت رساندند به این جهت بود که شکم های آنان از حرام پر شده بود .
وی ادامه داد  : خداوند در قرآن می فرماید ما پیامبراکرم ( ص ) را برای شما فرستادیم تا شما تربیت شوید ، اموزش ببینید و به منزلگاه های در خور شأن خود برسید اینجاست یکی از عوامل مهمی که در تربیت بشر نقش اساسی دارد اسوه ها ، الگو ها و نمو نه ها هستند که در تاریخ از آنان به نیکی یاد شده و نبی مکرم اسلام ( ص ) گل سر سبد آنهاست که صدیقه کبری ( س ) دست پرورده چنین شخصیت با عظمتی است .
ایشان ادامه داد : حضرت زهرا ( س ) یک الگو و نمونه ی تام و تمام برای بشریت است لذا حضرت امام ( ره ) بعنوان یک انسان شناس ، امام شناس و قرآن شناس در مورد حضرت زهرا ( س ) می فرماید درود و سلام و صلوات بر حجره محقر فاطمه که جلوه گاه عظمت نور الهی و پرورشگاه زبده گاه اولاد عالم است .
وی تصریح کرد : حضرت زهرا ( س ) در بحث همسرداری و شوهرداری الگوست به گو نه ای که حضرت زهرا ( س ) از حضرت علی ( ع ) به عنوان بهترین همسر یاد می کند اینجاست که در چنین خانه ای بهترین فرزندان تربیت می شوند اما در بعضی از خانه ها با توجه به پول فراوان بچه هایی تربیت می شوند که مزاحم جامعه هستند چون تربیت آنان علوی و فاطمی نبوده است.
حجت ا لاسلام والمسلمین  عسکری  گفت : وقتی حضرت زهرا ( س ) می خواهد در مقابل کسانی که در جریان غدیرپیمان شکنی کرده اند از حق دفاع کند و در حقیقت امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح جامعه را به بهترین شکل ممکن انجام دهد خانه به خانه و چهره به چهره حضور پیدا می کند در حالی که برخوردی مسالمت آمیز و تأثیر گذار دارد و به خوبی روشن گری می نماید .
وی تصریح کرد : در این جریان حضرت زهرا ( س ) می فرماید امامت و ولایت شیرازه کتاب زندگی شماست نگذارید از هم گسسته شود که اگر از حضرت علی ( ع ) فاصله گرفتید تا قیامت بین شما اختلاف و دو دسته گی است و مثال امام را مانند کعبه می داند که مردم باید به دورش طواف کنند .
حجت الاسلام و المسلمین عسکری تأکید نمود وقتی مردم درب خانه حضرت علی ( ع ) زدند و از وی درخواست کردند تا رهبری جامعه اسلامی را عهده دار شود حضرت پس از بیان جملاتی زیبا با بی علاقه گی به این سمت این مسئولیت را پذیرفتند لذا شاهدیم حضرت امام ( ره ) بارها می فرمود به من خدمتگزار بگویید بهتر ازاین است که رهبر بگویید .
وی ادامه داد وقتی مجلس خبرگان رهبری پس از ارتحال حضرت امام (ره) رهبر معظم انقلاب را به عنوان ولایت و رهبری جامعه اسلامی برگزیدند ایشان علنا"و صریحامخالفت خود را اعلام کردند لذا می بینیم  وقتی مردم رأی دادند حجت تمام است .
این استاد حوزه و دانشگاه گفت : حضرت زهرا ( س ) در مسائل فرهنگی ، حجاب و عفاف نیز الگویی              بی نظیر و بی همتاست  و در حالیکه مسئله محرم و نا محرم را مد نظر داشت در جامعه در محافل و مجالس عمومی حضوری جدی  داشت .
وی در پایان ازحضور مردم ،مسئولین ،خانواده معزز شهیدان و ایثارگران ،دسته جات و هیئت های عزاداری و اعضای ستاد فاطمیه و هیئت امنای مسجد جامع کوهبنان در برگزاری مراسم روز شهادت حضرت زهرا(س)  و یادواره شهدا تقدیر و تشکر نمود .
در پایان مراسم یکی از مداحان اهلبیت با نوای گرم خود حال و هوای معنوی خاصی  به جلسه بخشید و حاضرین میهمان سفره اطعام حضرت زهرا (س) بودند.

نامجو کوهبنانی ---خبرنگار شهرستان کوهبنان

/ 0 نظر / 21 بازدید