لیبی

/آخرین تحولات لیبی/- سقوط شهر ترهونه- احضار سفیر لیبی در انگلیس- درخواست اتحادیه عرب برای پایان خشونت‌ها

خبرگزاری ایسنا - ساعت 16:55 - 2/12/1389

همزمان با سقوط چند شهر لیبی به دست تظاهرکنندگان، اتحادیه عرب خواستار پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، اتحادیه عرب در واکنش به تحولات اخیر لیبی خواستار توقف خشونت‌ها در این کشور شده و بر حق همه ملت‌های عرب جهت ایجاد تغییر در کشورهای خود تاکید کرد.
از سوی دیگر، این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که شهر ترهونه نیز به دست تظاهرکنندگان افتاده و نیروهای امنیتی نیز به آنها پیوسته‌اند.
الجزیره همچنین گزارش داد که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس، خواستار حمایت از شهروندان خارجی مقیم لیبی شد.
وی با بیان اینکه دولت انگلیس جهت خروج شهروندانش از لیبی آمادگی هرگونه کمک را دارد، اظهار کرد: از لیبی می‌خواهیم که به حقوق انسان‌ها احترام بگذارد و از خشونت پرهیز کند.
این شبکه همچنین گزارش داد که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز حوادث اخیر لیبی را وحشتناک خواند.
از سوی دیگر، شبکه العربیه گزارش داد که وزارت خارجه انگلیس در اعتراض به سرکوب تظاهرات در لیبی، سفیر این کشور در لندن را احضار کرده است.
این شبکه همچنین گزارش داد که از روز یکشنبه،‌ نزدیک به 2300 شهروند تونسی مقیم لیبی خاک این کشور را ترک کرده‌اند.
العربیه همچنین اعلام کرد که در شهر "مرسی مطروح" مصر که در مرز با لیبی واقع است، تظاهراتی در حمایت از مردم لیبی برگزار شده و مردم این شهر اقدام به جمع آوری کمک‌های مالی برای مردم لیبی کرده‌اند.
شهردار مرسی مطروح نیز در گفت‌وگو با این شبکه اعلام کرد: در حال حاضر در حال تشکیل کاروانی از کمک‌های این شهر برای اعزام به لیبی هستیم و تجهیزات پزشکی و دارو اکثریت این کمک‌ها را تشکیل می‌دهد.
این در حالی است که شبکه العربیه اعلام کرد:‌ به دنبال تحولات اخیر در لیبی، قیمت نفت برنت دریای شمال به بیش از 105 دلار در هر بشکه رسیده که طی دو سال و نیم گذشته بی‌سابقه است.
news.veyq.ir/news
/ 1 نظر / 4 بازدید
fadayemam

سلام شوهر خواهرم که بسیجی‌ هست میگفت بهشان گفتند که اگر اتفاقی‌ مثل ژاپن برای نیروگاه بوشهر یا نتنز بیفتد باید قرص‌های یود و پتاسیم بخورند متاسفانه داروخانه‌های این شهرها خبر دادند که دولت تمامی‌ این قرصها را برای پاسداران و بسیجیها خریداری کرده. به عبارت دیگر مردم باید بروند بمیرند. همیشه میگفتند بسیج یعنی ملت اگر ملت بسیج واقعی‌ هستند چرا دارو فقط برای پاسدارها هست و نه برای مردم. شوهر خواهرم این سوال را می‌کند ولی‌ جرات نکرد خودش بنویسد.